Hlavní nabídka
ZALÉVÁNÍ OBJEKTŮ
Zalévání objektů
Po vyprání fixáže se objekty zalévají do médií, která umožňují pozdější práci na mikrotomu. Tkáňové bločky jsou po fixaci sami o sobě stále velmi měkké a křehké, aby získaly požadovanou konzistenci, je nutné je prosytit zalévacím médiem (Lüllmann-
Zalévání do parafínu
Nejčastěji používaným médiem ve světelné mikroskopii je parafín nebo paraplast. Jeho používání s sebou přináší celou řadu kladů a záporů. Zalévání zejména drobných objektů není nijak časově náročné, protože trvá pouze několik hodin. Na druhou stranu není vhodný pro objekty větší než 2cm, protože by jej nedokázal dostatečně prosytit. Jeho použití je dále nevhodné zejména pro tvrdší tkáně, jako jsou kosti, chrupavky, zuby, vazivo, šlachy, ale například i kůže. Tyto tkáně při zalití do parafínu ještě více ztvrdnou a nelze je prakticky vůbec krájet (Jírovec, 1958). Další nevýhodou spojenou s parafínem jako zalévacím médiem je teplota, při které se zalití uskutečňuje. Teplota nutná pro důkladné rozpuštění parafínu je 60°C, při této teplotě však již dochází k poškození některých jemných objektů. Dále pak odvodnění a následné prosycení parafínem způsobuje smršťování tkáně o 8-
Vlastnímu zalití do parafínu předchází několik dalších kroků: odvodnění objektu, projasňování, prosycení parafínem a vlastní zalití parafínem.
1)
Protože parafín je médium nemísitelné s vodou, je třeba objekty před zalitím odvodnit. Toho dosáhneme převedením tkání přes lázně se vzestupnou alkoholovou řadou. Tento postup umožňuje odvodnění tkáně při jejím co nejmenším smrštění. Habrová (1986) uvádí, že někteří autoři používají k odvodnění objektů pouze 96% alkohol, protože celá vzestupná alkoholová řada podle nich nepřináší dostatečné množství výhod a je proto nadbytečná. Pokud je však vzestupná alkoholová řada k odvodnění objektů použita, začíná se většinou na 70% koncentraci alkoholu a pokračuje se na 80% a 96% koncentraci, přičemž v některých případech je vhodné odvodňování začít na nižších koncentracích (Habrová, 1986). Doba nutná k odvodnění objektů se liší, záleží zejména na jejich velikosti čím větší objekt, tím delší doba je nutná k jeho odvodnění. Obecně lze říci, že objekty o velikosti 2 -
Důležitou roli při odvodňování objektů hraje množství alkoholu v jednotlivých lázních. K dokonalému odvodnění je preferován větší objem alkoholu a případná výměna jednotlivých lázní (Jírovec, 1958).
Habrová (1986) dále uvádí možnost použití methylbenzoátu k dokonalému odstranění veškerých zbytků vody. Případné použití methylbenzoátu může nahradit lázeň 96% alkoholu. Odvodňování v tomto případě není určeno časem, ale klesnutím objektu ke dnu nádoby a jeho projasnění.
2)
Po odstranění vody z tkáňových bločků je třeba objekty prosytit látkou mísící se současně se zalévacím médiem, tedy parafínem, i alkoholem (Junquiera, 1999). Nejčastěji používaným rozpouštědlem je benzen. Používá se jednak z důvodu nižších nákladů a jednak díky příznivým vlastnostem (Jírovec, 1958). Mezi další rozpouštědla patří methylbenzoát a terpineol, které je možno použít na bločky odvodněné v alkoholu o nižší koncentraci a tkáň v nich na rozdíl od xylenu netvrdne a neláme se (Habrová, 1986).
V případě prosycování benzenem jsou bločky ponořeny do 2 – 3 lázní po dobu 10 – 15 minut (Habrová, 1986). Po prosycení benzenem se tkáň projasní, až zprůsvitní (Junquiera et al., 1999). V případě špatného odvodnění objektů se v jejich středu vytvoří mléčně bílé zakalení. Pokud dojde k této situaci, je nutné odvodňování zopakovat vrácením objektu zpět do absolutního alkoholu (Habrová, 1986).
3) Prosycení parafínem
K prosycení tkání parafínem se používá parafín speciálně k tomu určený. Běžný parafín je méně kvalitní a není k prosycování vhodný. Kvality potřebné pro histologii se u běžného parafínu dosáhne teprve opakovaným tavením při 70 – 80°C. Jírovec (1958) uvádí, že je vhodné takovýto parafín tavit opakovaně i několik týdnů, dokud nezíská světlehnědou barvu. Habrová (1986) k takto zbarvenému parafínu výsledně přidává ještě 5% včelího vosku. Komerčně dostupný speciální parafín pro histologii, tzv. paraplat je připraven k okamžitému použití a není nutné jej dále upravovat.
V histologii se běžně používají 3 základní typy parafínu. Jejich pečlivý výběr má nezanedbatelný význam. Tyto parafíny se liší jednak v teplotě tání a jednak v objektech, jež je vhodné do nich zalévat. Měkký parafín taje při teplotě 40 – 45°C a je vhodný k zalévání měkkých tkání. Střední parafín má bod tání v rozpětí teplot 50 – 58°C a v praxi je nejvíce využívaný, protože do něj lze zalít prakticky všechny běžné tkáně. Posledním typem parafínu je parafín tvrdý, který taje při teplotách vyšších než 58°C. Je vhodný zejména pro tvrdé tkáně a práci v místnostech s vyššími teplotami (Jírovec, 1958).
Prosycování objektu parafínem se skládá z několika kroků. Nejdříve bloček vložíme na 30 minut při 35 – 40°C do nasyceného roztoku parafínu v benzenu. Benzen pomalu rozpouští parafín, který pak může dobře pronikat do tkání. Poté následuje prosycování čistým parafínem, které probíhá v termostatu nebo ve vodní lázni. První lázeň je zahřátá na teplotu o 2°C vyšší než je teplota tání parafínu, zde objekt necháme 2-
4)Vlastní zalití parafínem
Kromě výše zmíněných se při zalévání objektů do parafínu můžeme dopustit celé řady dalších chyb, které později způsobují problémy při krájení preparátů na mikrotomovém noži. V případě použití nekvalitního parafínu vzniká bělavý a drobivý bloček. Pokud z parafínu nebylo dostatečně odstraněno rozpouštědlo, tedy benzen, vznikne měkký a bělavý bloček. Důležité je také dbát na velikost nádobky, do které tkáňové bločky zaléváme. Pokud jsou použity příliš velké nádobky, po zatuhnutí vzniká v centru bločku hluboká proláklina. Pokud jsme tkáň nedostatečně odvodnili ve vzestupné alkoholové řadě nebo nedokonale prosytili parafínem, bude při krájení z parafínu tkáň vypadávat. Mezi další problémy, se kterými se můžeme při práci s tkání setkat, patří její křehkost a tvrdost, takovém případě došlo k nedostatečnému odstranění některého z předcházejících médií. V posledním případě může docházet ke smršťování tkáně a její špatné barvitelnosti. To je známkou použití příliš vysoké teploty při prosycování a zalévání objektu do parafínu (Habrová, 1986).