Krájení řezů - Histologický atlas

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Krájení řezů

Tvorba his. řezů > Metodika


KRÁJENÍ

Objekty zalité do parafínu je třeba na krájení připravit. Jednu stranu dřevěné krychličky o velikosti strany cca 2cm jsem obalila silnější vrstvou čistého rozehřátého parafínu. Pomocí lihového kahanu jsem nahřála skalpel a lehce roztavila parafín nanesený na krychličce a parafín bločku se zalitým orgánem. Ten jsem poté přilepila na dřevěnou krychličku a nechala zatuhnout. Nahřátým skalpelem jsem upravila velikost parafínového bločku tak, aby byly výsledné řezy pokud možno co nejmenší. Ujistila jsem se, že spojení parafínového bločku s dřevěnou krychličkou je dostatečně pevné.

Samotné krájení zalitých objektů jsem prováděla za pomocí sáňkového mikrotomu zn. Reichert-Jung. Řezy jsou vytvářeny s ohledem na povahu jednotlivých orgánů o tloušťce v rozmezí 5
7 μm. Orientace řezů záleží na povaze jednotlivých orgánů, zhotoveny byly řezy jak horizontální, tak vertikální. Před započetím krájení je třeba očistit nůž mikrotomu za pomocí benzenu.

Pásky řezů jsem lepila na podložní sklo natřené směsí glycerolu a bílku v poměru 1:1 nebo roztokem želatiny. Zhotovené řezy jsem přenášela z mikrotomového nože pomocí štětečku buďto do kapky destilované vody na podložním skle umístěném na nahřáté histologické plotýnce (cca 37°C) nebo do parafínové vodní lázně, ze které byly nataženy přímo na podložní sklo. Nahřátá voda umožňuje srolovaným řezům se plně roztáhnout a při jejím postupném vysychání dochází k přilepení řezů k podkladu.


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky